Живописецът Милчо Талев е носител на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-то Международно биенале на малките форми Плевен`2024.
Той получи своето отличие на церемония в Художествена галерия „Илия Бешков“.
След концерти в Добрич, Варна, Шумен, Бургас и Пловдив, Цецо Елвиса и бендът му се завръщат в София. Шоуто Viva Las Vegas ще бъде представено на 8 ноември в Sofia Live Club, съобщават от екипа на изпълнителя.
Освен хитове на Елвис Пресли, в концерта звучи най-доброто от Том Джоунс, Франк Синатра, Енгълбърт Хъмпърдинг, Рой Орбисън, The Beatles, редом с любими български песни, познати от репертоара на Георги Минчев, Васил Найденов, „Щурците“.
„Това не е просто концерт, а вълнуващо пътешествие назад във времето, когато мелодиите разказваха истории и вдъхновяваха цели поколения“, казва Цецо Елвиса.
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
В новата си песен Прея пее за малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. Автори на музиката на „Всеки ден“ са певицата и Денис Попстоев, съобщават от „Орфей мюзик“.
По думите им песента е вдъхновена от нейния дългогодишен партньор, с когото това лято тя размени обети на интимна церемония, заобиколена от семейството и най-близките приятели: „Всеки ден“ улавя онези малки моменти, които често остават незабелязани. Това са малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история. И тук, както в предишния си авторски проект „Диамант“, Прея показва новата си музикална посока — цветна комбинация от афро и поп звуци, гарнирани с елементи от българския фолклор, вплетени майсторски в
Актьорът Любомир Фърков празнува 70-тата си годишнина на сцената на Драматичен театър – Търговище с постановката „Страст под брястовете“. Спектакълът се играе днес, в деня на рождението на доайена на трупата, съобщават от културната институция.
Познат на публиката с десетките си сатирични роли, Фърков отбелязва юбилея си с един от най-драматичните образи в американската драма – тази на Ефрем Кебът в „Страст под брястовете“ от Юджийн О’Нийл. Излиза от комфортната си зона по предложение на режисьора Денислав Янев, след като вече са създали солидна основа на съвместната им творческа биография. „Поверявайки ми ролята на Ефрем Кебът в спектакъла ,"Страст под брястовете", той пое много голям риск, защото аз съм ярко комедиен артист. Кебът е герой диаметрално различен от мен като характер, като вяра, като глас и дори на външен вид
„Изкуството е значимо!“ е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.
По думите на екипа слоганът изразява мисията на проекта – „Да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят. Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни“.
В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно междунар
Наградата на Съюза на българските художници (СБХ) бе присъдена на Росен Кръстев. От Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий” отличиха Валентин Узунов, наградата на журито отиде при Милена Казакова. Всички те са живописци. Полякът Лукаш Конюши заслужи награда за чуждестранен автор.
Още пет творци бяха отличени равностойно в отделните категории на биеналето: Марияна Маринова за живопис, Георги Ашиков – графика, Димитър Рашков – скулптура, Яне Гаджев – млад автор и Лукаш Конюши за чуждестранен автор.
Противоположностите се привличат и беше неминуемо да направим съвместна изложба. Това заявиха в интервю художниците и съпрузи Владимир Аврамов и Мартина Караиванова, които откриха своя нова съвместна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Отнеси ме там" и е втората, в която двамата партньори в живота съчетават своя различен подход към визуалното изкуство в едно пространство.
"Работейки в една и съща сфера на визуалните изкуства, като стил, маниер, манталитет и художническо мислене спрямо духа и материята, ние сме съвсем различни. Понякога има някаква амбивалентност. Картините на Мартина са много ментални, духовни, метафизични - и в един момент, изследвайки духа, отиват към чистия реализъм, ако мога да определя нейните сфери като съвсем реални обеми. Те са далечни препратки към космоса и към необятното. В същото време аз съм малко по-разпознаваемо р
Изложбата „Жорж Папазов, когото (не) познаваме“, посветена на 130 години от рождението на художника, ще бъде представена на 24 октомври в ямболската галерия, носеща неговото име, съобщиха от културната институция.
Експозицията включва творби от фондовете на Националната галерия, Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен, Художествената галерия „Жорж Папазов“ – Ямбол и рисунки от частна колекция, които ще бъдат представени за първи път пред широка публика. Гост куратор ще е Мария Василева – пряко ангажирана с предаването на картина на Жорж Папазов в колекцията на Националния музей за модерно изкуство на Франция.
Жорж Папазов е един от малцината, а може би и единственият български художник, чието творчество се свързва с модернизма в Европа. Той твори във времена на трескава смяна на теченията в изкуството, но
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов награди участниците в биеналето по скулптура "Шуменско плато". Той връчи грамоти на четирима от шестимата участници във форума на "Сцената" в парк "Кьошкове" в Шумен, преди концерта на "Акага" там.
Водещ на събитието беше Диана Колева. Мотото на проявата беше "Оттука започва България", по стихове на автора на химна на Шумен Антонин Горчев.
Проф. Христов заяви: „Щастлив съм, че тази вечер сме заедно. С общи усилия, в духа на добрите традиции и приемственост, но и с поглед към бъдещето, успяхме да създадем това прекрасно и издържано в художествено отношение Арт пространство. Благодаря на творците, които с необуздана свобода на въображението и с яркия си талант оставят поредната ярка и красива следа в културния облик на нашия град. От името на Община Шумен и лично от мое име Ви уверявам, че и в бъдеще ще намираме пресечните
Австрийският оркестър Johann Strauss Ensemble за трета поредна година включва България в своето зимно турне в навечерието на празниците. Русенските меломани могат да се насладят на спектакъла на 20 декември в "Канев център" в крайдунавския град, съобщи на пресконференция в Русе Иван Кюркчиев, артистичен директор на Spectakulis BG и организатор на турнето.
Той обясни, че оркестърът, воден от Ръсел Макгрегър, ще изпълни произведения на едни от най-великите композитори на всички времена -Щраус, Моцарт, Хайдн и Лехар, валсове и известни оперни арии.
Специални гости ще бъдат българският тенор Кристиян Христов и австрийското сопрано Елизабет Вилмер.
"И тази година в концертите Vienna Magic публиката ще види красиви бални танци, този път в изпълнение на "Варна денс театър". Елегантните танцьори ще бъдат част от турнето в България, но ще се включат и
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
Всички отличени получиха парична награда и диплом.
„За мен е чест да мога да ви поздравя от мое име и от името на кмета д-р Валентин Христов. Тази красота и изкуство са достойни, за да съберат тук толкова творци и ценители. Това престижно събитие се превърна в културна емблема на нашия град“, обърна се към присъстващите заместник кметът на Община Плевен Елина Димитрова.
Нека всички станем посланици на доброто и красотата, пожела тя.
Тази година в биеналето са включени 490 произведения. От българските творци най-силно е присъствието на автори от Плевен и региона. Чужденците са 34: от Полша, Канада, САЩ, Аржентина, Португалия, Израел, Италия, Румъния, Великобритания, Холандия, Латвия, Босна и Херцеговина.
Жури с председател Никола Енев от Съюза на българските художници (СБХ) определи номинираните и наградените творци.
Международното биенале на малките форми се провежда от 2002 г. То е с партньорството и подкрепата на Министерство на културата на Република България, Община Плевен, СБХ, Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“ и Дружество на плевенските художници.